D-Produkt, s.r.o. ®

PLASTOVÁ OKNA • ZATEPLOVÁNÍ BUDOVÚspory v praxi - solární systémy

V současné době si (nejen) naše země prochází obdobím,kdy se klade obrovský důraz na úspory.Úspory ve všech oblastech našeho bytí.
Společnost D-PRODUKT,s.r.o. se specializuje na úspory v oblastech potřebných energií.Energií na teplo,na elektřinu.
Ceny energií se neustále zvyšují a bohužel zvyšovat se budou a čím dál více spotřebitelů se obrací k alternativním zdrojům těchto energií.
Jedním z alternativních a velice účinných zdrojů energie je Slunce.Už i v našich krajích se postupně objevují sluneční elektrárny a systémy solárního ohřevu teplé užitkové vody(TUV),ale pořád naše země zaostává za vývojem v západních zemích Evropy.
Naším cílem je oslovit a přesvědčit naše zákazníky o tom,že sluneční záření je opravdu nevyčerpatelný zdroj energie a v kombinaci se správnou technologií nám může uspořit spoustu finančních prostředků.
V loňském roce se nám povedlo vybudovat několik systému pro solární ohřev TUV a to jak pro rodinné domky s využitím třeba i pro ohřev vody v bazénu,tak ale i pro bytové domy.Naše poslední realizace,kterou jsme dokončili v prosinci 2011 je systém solárního ohřevu vody pro bytový dům o 64 bytových jednotkách(!!!).A i v tomto,poměrně velkém domě,má solární systém obrovské opodstatnění s předpokládanou úsporou na ohřevu TUV cca 40%.Pokud se tyto moderní technologie spojí s dnes již standardním zateplením obvodového pláště,výměnou starých oken za nová,tepelně izolační,zateplení střešního pláště,tak úspory jsou obrovské.I přes neustále se zvyšující ceny dochází ke snížení nákladu na bydlení a to je v současné době to nejdůležitější.V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i zkvalitnění bydlení.

Pojďme se společně podívat,jak vlastně takový solární systém funguje,jak moc složité či spíše jednoduché je připojení solárního systému ke stávající rozvodné soustavě.Vzhledem k tomu,že o tzv.slunečních elektrárnách bylo napsáno dost,zaměříme se na systém solárního ohřevu teplé užitkové vody.
Účinnost celého systému je v podstatě přímo závislá na slunečním svitu. Když se zamyslíme nad tímto výrokem,zcela jistě a logicky nás napadne,že účinnost je největší v letních měsících,kdy je slunce nejvýše na obloze,svítí nejdéle.Ano,je to přesně tak.A je více než jisté,že teplou vodu potřebujeme celoročně,dokonce některé studie uvádí,že se spotřebuje teplé vody více v letních měsících než v zimě.
Takže boříme první mýtus a to,zdali se nám solární ohřev TUV v našich zeměpisných šířkách vůbec vyplatí.
Druhým,poměrně rozšířeným mýtem je,že pořízením solárních kolektorů musíme „rozbourat“půl domu,instalovat nový zdroj vytápění,zhotovit nové rozvody vody a topení,atd.Nikoliv.
Nový rozvod se dělá pouze od solárních panelů k akumulační nádrži a na vývodu z nádrže se napojí na stávající okruh vody.Změna vytápění či systému ohřevu vody není nutná,dokonce přítomnost současného zdroje vytápění musí zůstat zachována,solární ohřev funguje pouze jako doplněk,nikoliv jako zdroj hlavní.A to bez ohledu jestli je primární teplo z kotle na tuhá paliva,z elektrokotle,plynového kotle a nebo jestli je to dodávka dálkového tepla z centrální kotelny na sídlišti.

Prakticky to znamená asi toto:

Solární systém pro ohřev TUV, která je dohřívána stávající technologií – bivalentním zdrojem.
Požadovaná teplota teplé vody je 55°C. Rozvody solárního okruhu jsou z Cu/nerez potrubí a tepelné izolace o dostatečné tloušťce z materiálu odolávajícím teplotám do 160°C a odolná proti UV záření. Solární soustava je bezobslužná a vyžaduje jen minimální čas na běžnou kontrolu těsnosti systému a každoroční kontrolu vlastností teplonosné látky.

Vakuové trubicové sluneční kolektory :
Jako tepelná izolace je v tomto systému využíváno vakuum, které se nachází mezi skleněnými trubicemi. Trubicové systémy se užívají pro jejich nízké tepelné ztráty a také pro jejich vyšší využitelnost (teplo z nich lze získávat i při velmi slabém slunečním záření, např. když je slunce schované za mrakem, stejně tak i při nízkých venkovních teplotách – pod 0°C).
Kolektory se umísťují ve venkovním prostředí. Ideální je orientace absorpční plochy na jih,
s odchylkami do 45° (jihozápad nebo jihovýchod). Pro celoroční provoz je optimální sklon kolektoru
40° - 50°, pro letní provoz je lepší menší sklon (30°). Umístění kolektorů na střeše se doporučuje blízko jejího hřebene z důvodu jejich zatížení sněhem v zimě.

Regulace systému :
Solární regulátory Steca jsou spolehlivé regulátory pro jednoduchou instalaci a obsluhu solárních systémů. Nabízejí grafický displej s možností zobrazení instalovaného solárního systému, regulaci rychlosti oběhového čerpadla, záznam na SD kartu, měření vyrobeného tepla, ovládání dotopu, ovládání ohřevu bazénu, TUV i topení, ovládání by-pass, ovládání cirkulace TUV, časové spínání, kalkulaci doby provozu a další funkce.

Zásobníkové ohřívače :
Slouží k ukládání energie ze slunečních kolektorů. Energii do nich ukládáme v době, kdy svítí slunce, a naopak ji z nich odebíráme i v době kdy slunce nesvítí. V období bez dostatečného slunečního svitu musíme chybějící sluneční energii doplnit jiným zdrojem.
Solární sestavu použijeme pro předehřev vody pro jiný běžně používaný způsob přípravy TUV (tepelné čerpadlo, plynový kotel, centrální zdroj tepla apod.), v tomto případě využijeme maximálně obsah zásobníku a tím energii slunce. K dispozici tak máme dostatek teplé vody po celý rok a díky elektronické regulaci je provoz plně automatický a bezobslužný.

Pokud vás naše povídání zaujalo a přemýšlíte jak zefektivnit provoz vaší domácnosti,jak ušetřit náklady na vytápění a ohřev vody,nezapomeňte nám zaslat poptávku prostřednictvím našeho poptávkového formuláře.Rádi se vám budeme věnovat a navrhneme co možná nejlepší řešení.

Za společnost D-PRODUKT,s.r.o. Jan Placek

obrázek obrázek obrázek

obrázek obrázek obrázek

nahoru

zpět na hlavní stránku


novinky

23.03.2012 - ONLINE SLEDOVÁNÍ SOLÁRNÍHO SYSTÉMU

Bylo spuštěno online sledování solárního systému v Čechovské ulici v Příbrami.
Aktuální data o výkonu a teplotách celého systému naleznete zde:

http://tapps.barxenergy.cz/Pb/

a aktuální přehled o počasí na střeše tohoto domu naleznete zde:

http://cechovska111.pb.cz/status.html

20.02.2012 - Plošná inzerce v Chebském a Plzeňském Deníku

Dnešním dnem zahájila naše společnost reklamní inzerční kampaň v regionálních denících Chebska a Plzeňska.

zobrazit všechny novinky

poptávka

Vaši poptávku zašlete zde


copyright © D-Produkt, s.r.o. webdesign Vendys graphics